top of page

CNC nedir? CNC Makineler Ne İşe Yarar?

CNC, Computer Numeric Control ifadelerinin kısaltılmasıdır. Kelime anlamı ise bilgisayar desteğinde sayısal kontrol olarak söylenebilir. Cnc işleri öncelikle daha hızlı ve basit hale getirmek için, bilgisayar yardımı ile kontrolü sağlanan tam otomatik makinelerdir.

CNC Taş Yünü, Cam Yünü, Sünger, Poliprepilen, Polüretan kesim makinesi

CNC, makine, tarım ve otomotiv sektörlerinde sıklıkla kullanılmakta olup imalatta seri, hatasız üretim için ideal seçimdir.

CNC’nin amacı ise insan gücünü pasifleştirip, işi makinelere devretmek ile birlikte seri imalatın yolunu açmaktır.

CNC makinesini devreye almak ve her bir parçayı üretmek için bir CNC simülasyonu veya üretim programı kullanılmalıdır. Bu programlar tarafından işlenen parçalar bilgisayar ortamında test edilir ve doğru işlem tamamlandıktan sonra "NC" dosyaları olarak kaydedilir. NC dosyaları, flash bellek kullanılarak CNC makinelerine aktarılır. Testi geçen NC dosyaları CNC makinesine aktarılır, takım tezgahına referans verilir ve üretim için yeniden kalibre edilir.

Son Yazılar

Hepsini Gör

Strafor Kesim Makinesi diğer adı ile köpük kesiciler strafor adı verilen malzemelerin kesilmesi amacı ile kullanılmaktadır. Polistiren ayarında olan köpüklerin ve diğer malzemelerin kesilmesi için kul

bottom of page